Miia Lastehoid ja käelised tegevused
Käelised tegevused arendavad käelaba, randme ja sõrmelihaste koordinatsiooni ja liikuvust, mis on peenmotoorika seisukohalt väga oluline. Samuti saab seeläbi harjutada esemete haaramiseks vajalikke liigutusi, mis eeldavad silmade ja käte koostööd. Samuti saab arendada ka käe pigistusjõudu, mida on tarvis töövahendite käsitsemiseks, sealhulgas ka pliiatsihoiuks.
Voolimine
Miia Lastehoid käsitleb voolimise töövõtetest rullimist, veeretamist, lamedaks surumist, väljavenitamist, väljapigistamist ja kerakujulisesse materjali süvendi vajutamist. Kahe peopesa vahel voolimismaterjali (savi, plastiliin, soolataigen jm.) ettevalmistades ja seda rullides või veeretades aktiveeritakse peened käelihased eelseisvaks tööks. Need tegevused soodustavad kahe käe ja silma-käe koostöö kujunemist. Veeretatud palli lamedaks koogiks surumine arendab käte survetugevuse tunnetust. Voolimistöö väljavenitamise ja -pigistamise töövõtete rakendamisel kasutatakse pöidla, teise ja kolmanda sõrme pigistusjõudu. Need voolimisvõtted aitavad kaasa nii pintsetthaarde pigistusjõu kui ka õige pliiatsihoiu kujundamisele.


Saviga töötamise protsessis osalemine soodustab lõõgastumist ja vähendab stressitaset. Sõtkumise ja vormimisega seotud rütmilised liigutused võivad kutsuda esile meditatiivse seisundi, mis võib viia ärevuse ja pinge vähenemiseni. Savi tekstuur ja temperatuur võivad pakkuda maandavaid aistinguid, mis soodustavad rahulikkust ja tähelepanelikkust ja võimaldavad meil olla praeguses hetkes kohal. Savi jaheda ja sileda pinna tundmine võib võimaldada paremat emotsionaalset häälestumist.
Miia Lastehoid korraldab saviringi sügisest kevadeni üks kord kuus ja ringis osalemise tasu on 11 eurot lapse kohta. Hind sisaldab juhendajat koos materjalidega ja hilisemat loodud teose põletamist ahjus. Järgmisel tunnil saab laps eelmise tunni töö kätte ja saab koos juhendajaga luua uue temaatilise kunstiteose.
Too oma laps koos meiega voolima!
Joonistamine
Miia Lastehoid kasutab joonistusvahenditeha nii värvipliiatseid, vildikaid, rasvakriite, õlipastelle kui tahvlikriite. Esimesed kunstiteosed valmivad juba alla aasta vanuste laste käes, mil nad paberile esimesed kriipsud ja sik-sakid tõmbavad. Lapse vanusest lähtuvalt on võimalik eristada erinevaid kunstilise arengu etappe:
- Kritseldamine ehk spontaanne joonistamine on lapse esimene kunstilise arengu etapp. Spontaanne joonistamine on tähtis arendamaks ladusaid ja rahulikke liigutusi ning loomaks elementaarseid kujutisi. Kritseldused ehk esimesed joonistused on aluseks lapse käe koordinatsiooni edaspidiseks arenguks.
- Teadliku joonistamise etapis lähevad kritseldused üle lihtsateks vormideks. Nendeks on erinevad geomeetrilised kujundid – ring, ruut, sirgjoon, ovaal, ristkülik.
- Pildi etapis kujunevad laste joonistustes välja geomeetrilised kombinatsioonid. Laps hakkab erinevaid kujundeid ühtseks pildiks ühendama. Kui kahes eelnevas etapis ei tähtsustanud laps otseselt töö tulemust, siis pildi etapis pööravad lapsed erilist tähelepanu töö tähendusele ja sellele, kas see ka teistele meeldiks.

Vedelvärvide kasutamine
Miia Lastehoid kasutab vedelvärvidest nii guašše, vesivärve kui näpuvärve. Kunstitegevuste kaudu avaneb lastel võimalus tööprotsessile loovalt läheneda ja eelnevalt omandatud oskusi rakendada. Seega saavad tulemused olla omanäolised ja ainulaadsed, originaalsed ja huvitavad. Kunstitegevused arendavad ruumilist mõtlemist, vaatlusoskust, vormi- ja värvitaju. Laps õpib tundma ja kasutama erinevaid materjale ning töövahendeid, areneb valikute tegemise oskus.

Looduses leiduva kasutamine käelistes tegevustes
Miia Lastehoid kasutab kunstitegevustes ja peenmotoorika arendamisel ka looduses leiduvaid materjale – kive, puulehti, oksi, liiva, mulda ja vett. Suvisel ajal kasutame mudakööki, kastame lilli ja teisi taimi jms.

Toiduainete kasutamine käelistes tegevustes
Laste motoorika ja tähelepanu, käe,- ja silmade koostöö arendamisel kasutab Miia Lastehoid ka toiduaineid. Toidu kui töövahendi, mitte söögi kaasamine laste arengusse on huvitav ja väikelastele ohutu võimalus. Oleme Miia Lastehoius end selles valdkonnas koolitanud ja inspiratsiooni saanud LOOV teraapiakeskuse rajaja, Alissa Kiinvaldi koolitustelt. Kasutame oma töös lastega näiteks järgmisi toiduaineid:
- Kuivained – lapsed tõstavad kuivaineid erinevatesse anumatesse nii abivahenditega kui ka kätega.
- Tainalised – struktuurilt kleepuvad ja lastele väljakutset esitavad
- Vahud – vahtu valmistame toiduainest ja seda saab tõsta lusikaga või sealt seest saab otsida erinevaid esemeid.
- Tarretuvad ained – tarretuvat ainet saame lammutada kätega, otsida sinna sisse peidetud esemeid
- Jogurtivärv – jogurt on värvitud marjade, puuviljaliste ja juurviljadega. See asendab näpuvärve väikelaste puhul, kes soovivad kõike veel suuga järgi proovida.
Kasutades töövahendina toiduaineid, on motoorika ja koordinatsiooni harjutused lastele veel väljakutsuvamad, sest materjalid on külmemad, kleepuvamad ja nõuavad rohkemat tähelepanu töö sooritamiseks.

Temaatilised käelised tegevused
Miia Lastehoid teeb ka temaatilisi ja tähtpäevade puhul erinevaid juhendatud käelisi tegevusi. Temaatilisi meisterdusi teeme näiteks sõbrapäeval, Vabariigi aastapäeval, emadepäeval, isadepäeval, lihavõtetel, jõuludel jne. Lastes tekib läbi meisterduste teadmine, et mõned päevad aastas on pidulikumad ja tähtsamad kui tavalised argipäevad.
Lihavõtetel käis meil külas Proua Kana, kes jagas lastega teadmisi munade, kanade ja tibude kohta ning samuti värvisime koos lastega mune.
Hoia meie tegemistel ikka silm peal, võta meiega ühendust ja lase oma lapsel osa saada meie vahvatest ettevõtmistest!